تگ indexifembedded؛ تگ جدید گوگل برای کنترل بیشتر بر ایندکس صفحات

تگ indexifembedded؛ تگ جدید گوگل برای کنترل بیشتر بر ایندکس صفحات
گوگل به تازگی یک robots tag منتشر کرده است که به سایت ها کنترل بیشتری برای محتواهایی که در نتایج جستجو گوگل ایندکس می‌شوند می‌دهد. این تگ جدید indexifembedded نام دارد، که به وبسایت ها کمک می‌کند تا راهنمایی بیشتری در مورد اینکه کدام محتوا را در نتایج نشان دهد می‌کند.
با این تگ می توانید به گوگل بگویید فقط محتوای یک صفحه را ایندکس کند اگر اون محتوا embedded است از طریق iframes و کد ها html مشابه. و در واقع این تگ، تگ no index را لغو و خنثی می‌کند.
در واقع می‌توانید از تگ noindex برای نوایندکس کردن کل url مدنظرتان استفاده کنید تا از ایندکس شدن آدرس مورد نظر در نتایج جلوگیری کنید، و هم زمان با آن از تگ indexifembedded برای یک قسمت خاص از محتوا استفاده کنید و به کمک این تگ، آن قسمت را که به صورت embedded در سایت های دیگر قرار می‌گیرد را ایندکس کند.
در واقع گوگل این تگ را برای باگ ای که در مورد سایت های منتشر کننده ویدئو وجود داشت منتشر کرد تا بتواند این ایراد را برطرف کند.

چه زمانی از تگ Indexifembedded استفاده کنیم؟‌

این ربات تگ جدید چیزی نیست که برای بسیاری از سایت ها مناسب باشد، زیرا برای سایت هایی با محتواهایی در نظر گرفته شده است که دارای URL جداگانه برای اهداف embedding است.
به عنوان مثال، زمانی که شما به عنوان یک مشاور سئو در سایت های منتشر کننده یا ناشر یک پادکست ممکن است صفحات وب اختصاصی برای هر قسمت پادکست داشته باشد که هر کدام URL های مخصوص به خود را دارند. سپس URL هایی وجود دارند که مستقیماً به رسانه ها اشاره می کنند، که سایر سایت ها می توانند از آنها برای embed پادکست در یکی از صفحات خود استفاده کنند. سازنده پادکست یا همان سایت منتشر کنند پادکست ممکن است نخواهد URL های رسانه در نتایج جستجو ایندکس شود. پیش از معرفی تگ Indexifembedded، تنها راه برای جلوگیری از ایندکس شدن در جستجوی گوگل استفاده از تگ noindex بود. با این حال، تگ noindex از embedding محتوا در صفحات دیگر در طول indexing جلوگیری می کند. بنابراین اگر ناشر می خواست اجازه embeddeding را بدهد، مجبور می شد URL رسانه را نیز در سایت خودindex کند. اکنون، با تگ indexifembedded، ناشران کنترل بیشتری بر روی آن چیزی که ایندکس می‌شود دارند. تگ indexifembedded را می توان با تگ noindex استفاده کرد و زمانی که URL با noindex از طریق یک iframe یا تگ HTML مشابه در صفحه دیگری embed شود، آن را لغو می کند. و در واقع زمانی که به تنهایی از این تگ استفاده کنیم، صفحه در نتایج جستجو لیست خواهد شد اما می‌توانیم از آن در کنار تگ نوایندکس به این صورت که تگ indexifembedded را تنها برای قسمتی از محتوا تعریف می‌کنیم،، استفاده کنیم تا آدرس اصلی نوایندکس شود و تنها ویدئو، پادکست یا مدیا مورد نظرمان ایندکس شود.
چطور می‌توانیم از این تگ استفاده کنیم؟ برای استفاده از اینگ تگ دو روش وجود دارد:
  1. با استفاده از متا تگ googlebot:

    برای اینکه محتوای شما فقط زمانی که در صفحات سایت های دیگر embedded شده است ایندکس شود، می‌توانید تگ indexifembedded را در ترکیب با تگ noindex اضافه کنید. که می‌توانید آن را در قطعه کد زیر مشاهده کنید.
    روش استفاده از تگ indexifembedded
  2. با استفاده از meta robots:

همچنین علاوه براستفاده از meta googlebot می‌توانید از meta robots هم استفاده کنید. که در شکل زیر نمونه این کد را می‌توانید مشاهده کنید.

روش استفاده از تگ Indexifembedded و noindex

 
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *