فرآیندهای اجرایی قبل از گرفتن پروژه سئو

فرآیندهای اجرایی قبل از گرفتن پروژه سئو
اغلب اوقات کارشناسان و متخصصین سئو استراتژی، رودمپ و برنامه ای کامل برای انجام پروژه های سئو خود دارند، اما نکته ای که اهمیت زیاد دارد این است که قبل از شروع یک پروژه سئو چه کارهایی باید انجام دهیم؟ قبل از شروع هر پروژه seo نیاز است یک فرآیند مشخصی طی شود تا بتوانیم در طول مسیر به عنوان متخصص یا مشاور سئو به چالش های کمتری برخورد کنیم و نتیجه بهتری کسب کنیم. این اقدامات و فرآیندها خیلی پیچیده نیستند و زمان زیادی را از شما و تیم تان صرف نخواهد کرد؛ اما با انجام آن ها می توانید در برخوردارهای اول با کارفرما فردی متخصص و با برنامه در ذهن کارفرما خود بنشینید. این اقدامات شامل موارد زیر هستند که در ادامه به هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت: 1- درخواست برای پروپوزال یا همان RFP   2- بررسی اولیه رقبا(Primary Competitors analysis)   3- کیوورد ریسرچ اولیه(Primary Keyword Research)   4- ارائه پروپوزال Proposal   5- قرارداد و نهایی کردن پروژه Contract    

ارسال فایل RFP؛ درخواست برای پروپوزال:

اولین قدم برای شروع همکاری ما با تیم مورد نظر ارسال فایل RFP برای آن هاست؛ RFP در واقع مخفف request for proposal است به معنای درخواست برای ارسال پروپوزال است.   فایل rfp در واقع پرسشنامه ای است که برای گرفتن یک سری اطلاعات از کارفرما، سازمان مورد نظر شرایط و موارد مورد نیاز برای آشنایی با آن ها است تا بتوانیم براساس اطلاعاتی که در این فایل کسب می کنیم، پروپوزال نهایی خود را برمبنای این اطلاعات و بررسی ها و تحلیل هایی که خودمان انجام می دهیم ارائه دهیم.

بررسی اولیه رقبا و کیوورد ریسرچ اولیه:

پس از ارسال rfp و پاسخ دادن به سوالات ما از طرف کارفرما، فاز بعدی ای که برای سنجش اولیه حوزه و سختی رقبا و کلمات باید سراغ آن برویم، keyword research اولیه است که به اصلاح خودم mini Keyword Research هست اسم این بخش. این بخش بیشتر به منظور آشنایی اولیه با حوزه بیزینس و سنجش کلی سختی کلماتی است که قرار است روی آن ها تمرکز کنیم. پس از اینکه فاز mini keyword research انجام شدم سراغ آنالیز رقبا می رویم؛ این تحلیل رقبا بررسی کامل ای نیست و تنها یک بررسی اولیه و کلی است تا بتوانیم با رقبا، فعالیت آن ها و سنجش اولیه سختی رقابت با آن ها آشنا شویم. 

ارائه پروپوزال:

قدم بعدی و مهمی که باید قبل از شروع پروژه بهینه سازی سایت انجام داد، ارائه پروپوزال نهایی سئو است. که در این فایل موارد فراوان و مهمی پرداخته می شود که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • به طور کامل وضعیت موجود سایت از نظر بخش های مختلف سئو مثل: سئو محتوا، سئو تکنیکال و سئو آف پیچ(لینک سازی خارجی) بررسی خواهد شد.
  • علاوه بر بررسی وضعیت موجود سایت، وضعیت اصلی ترین رقبا هم به طور کامل باید در این فایل قرار داده شود.
  • شرح وظایف و فعالیتی هایی که قرار است در طول پروژه آن ها را انجام دهیم.
  • رودمپ پیاده سازی فعالیت ها.
  • بودجه بندی بخش های مختلف.
  • و….
این فایل که در واقع مهم ترین بخش قبل از شروع پروژه است تا حد زیادی تعیین کننده این است که کارفرما مورد نظر با ما همکاری خواهد کرد یا خیر و برای تهیه و ارائه این بخش باید وسواس و دقت بیشتری به خرج داد.

امضای قرارداد سئو:

قدم آخر پس از ارائه پروپوزال و انجام توافقات بین طرفین انعقاد قرارداد سئو بین طرفین است. که این قرارداد باید کاملا شفاف باشد تا در طول پروژه برای طرفین قرارداد مشکل خاصی پیش نیاید و چالش هایی که ممکن بخاطر شفاف نبودن قرارداد و درخواست های طرفین پیش بیاید، برطرف شود و تمام تمرکز متخصص سئو و کارفرما و سایر افراد دخیل در پروژه تنها بر روی دستیابی به اهداف و انجام با کیفیت بالای کارها باشد.
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *